NOWOCZESNY I SKUTECZNY OUTDOOR WSPIERAJĄCY CIĘ
W REALIZACJI CELÓW

Organizujemy efektywne kampanie na topowych nośnikach reklamowych.

Wróć

Uchwała Krajobrazowa w Krakowie

Co warto wiedzieć .. na temat kampanii reklamowych w Krakowie


Uchwała Krajobrazowa w Krakowie - Wszystko, co Musisz Wiedzieć

Ustawa Krajobrazowa wprowadzona w 2015 roku miała na celu uregulowanie zasad wykorzystania przestrzeni publicznej w kontekście reklam zewnętrznych i ochrony krajobrazu. Kraków, jako jedno z najbardziej znaczących miast turystycznych w Polsce, zdecydował się na wdrożenie tej ustawy, aby zachować swój historyczny charakter i estetykę przestrzeni miejskiej. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące Ustawy Krajobrazowej w Krakowie.

Cele Uchwały Krajobrazowej

Głównymi celami Ustawy Krajobrazowej są:

 • Ochrona i zachowanie walorów krajobrazowych oraz zabytków.
 • Uregulowanie zasad i wymogów dotyczących umieszczania reklam i tablic informacyjnych w przestrzeni publicznej.
 • Zwalczanie chaosu wizualnego spowodowanego nieuregulowanym rozmieszczeniem reklam.
 • Poprawa estetyki przestrzeni miejskiej i jakości życia mieszkańców.


Główne zasady Uchwały Krajobrazowej w Krakowie

 • Rejestracja reklam – właściciele reklam zewnętrznych są zobowiązani do zgłoszenia swoich nośników reklamowych w odpowiednich jednostkach samorządowych. Reklamy muszą spełniać wymogi określone w przepisach lokalnych.
 • Wymogi lokalizacji – reklamy muszą być umieszczone w miejscach zgodnych z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które określają strefy dozwolonej lokalizacji reklam.
 • Wymogi estetyczne – reklamy muszą być zgodne z wymogami estetycznymi określonymi w przepisach, co obejmuje m.in. wielkość, kształt, kolorystykę i materiały użyte do produkcji nośników reklamowych.
 • Zakaz umieszczania reklam na zabytkach – w celu ochrony dziedzictwa kulturowego, reklamy nie mogą być umieszczone na budynkach zabytkowych, pomnikach oraz w ich bezpośredniej bliskości.


Konsekwencje nieprzestrzegania Uchwały Krajobrazowej

Nieprzestrzeganie przepisów Ustawy Krajobrazowej może skutkować nałożeniem kar finansowych na właścicieli reklam. W przypadku rażącego naruszenia przepisów, może dojść do konieczności usunięcia niezgodnej z prawem reklamy.

Podsumowanie

Uchwała Krajobrazowa w Krakowie wprowadza liczne ograniczenia dotyczące reklam zewnętrznych, mając na celu ochronę dziedzictwa kulturowego oraz poprawę estetyki przestrzeni publicznej. Wdrażanie tej ustawy pozwala na lepsze zarządzanie przestrzenią miejską oraz zachowanie unikalnego charakteru miasta. Przedsiębiorcy, którzy planują umieścić reklamy w przestrzeni miejskiej, muszą być świadomi tych przepisów i dostosować swoje działania do obowiązujących wymogów.

Warto również zwrócić uwagę na alternatywne formy reklamy, takie jak reklama na paczkomatach czy w autobusach miejskich, które pozwalają na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, jednocześnie przestrzegając Ustawy Krajobrazowej. Wybierając odpowiednie rozwiązania reklamowe, przedsiębiorcy mogą efektywnie promować swoją działalność, nie naruszając przy tym wartości historycznych i estetycznych Krakowa.

Dodatkowe informacje o Uchwale Krajobrazowej w Krakowie

Wprowadzenie Uchwały Krajobrazowej w Krakowie nie tylko wpłynęło na ograniczenie liczby reklam zewnętrznych, ale również na sposób, w jaki są one projektowane i umieszczane. Aby zrozumieć, jak dostosować się do tych przepisów, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

 • Współpraca z lokalnymi władzami – aby upewnić się, że reklama spełnia wymogi Ustawy Krajobrazowej, warto skonsultować się z odpowiednimi jednostkami samorządowymi oraz instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę zabytków i krajobrazu. Współpraca z nimi pozwoli uniknąć ewentualnych problemów związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

 • Wykorzystanie usług profesjonalnych firm reklamowych – korzystając z usług doświadczonych firm reklamowych, przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy Krajobrazowej. Firmy te zazwyczaj mają świadomość obowiązujących przepisów i potrafią dostosować projekt reklamy do wymogów prawnych.

 • Monitorowanie zmian w przepisach – warto śledzić zmiany wprowadzane w ramach Ustawy Krajobrazowej, aby na bieżąco dostosowywać swoje działania reklamowe do aktualnych wymogów. Może to obejmować m.in. zmiany w zasadach lokalizacji czy wymaganiach estetycznych.

 • Inwestycja w ekologiczne rozwiązania – zgodnie z trendami proekologicznymi, warto zainwestować w reklamy wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz zminimalizować zużycie energii. Działania te mogą przyczynić się do poprawy wizerunku firmy wśród klientów, którzy coraz częściej doceniają przedsiębiorstwa dbające o środowisko.

Podsumowując, Uchwała Krajobrazowa w Krakowie wprowadza wiele ograniczeń w zakresie reklam zewnętrznych, jednak przestrzeganie jej przepisów przyczynia się do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Warto zatem dostosować swoje działania reklamowe do obowiązujących przepisów, jednocześnie poszukując alternatywnych form reklamy, które pozwolą na efektywne dotarcie do odbiorców.

Rozwiązania reklamowe dostępne w Krakowie po wprowadzeniu Uchwały krajobrazowej - formy i rodzaje reklam od NOWE MEDIA w Krakowie 

Reklama w centrach handlowych: szczegóły

 • Galeria Krakowska
 • Bonarka City Center
 • Galeria Kazimierz
 • Serenada Kraków
 • M1 Kraków
 • Galeria Bronowice
 • Zakopianka Shopping Centre
 • CH Czyżyny
 • Solvay Park
 • Ikea Kraków
 • CH Wadowicka
 • CH Krokus
Reklama na słupach reklamowych z ekranami LCD : to 5 lokalizacji z 50 calowymi ekranami LCD w Centrum Krakowa

Reklama na autobusach oraz w komunikacji miejskiej MPK KRAKÓW pozwala na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Można wykorzystać zarówno zewnętrzne powierzchnie autobusów (np. bok, tył, maska) jak i wnętrza pojazdów.

Reklama w tramwajach również umożliwia dotarcie do szerokiej grupy osób. Można wykorzystać powierzchnie zewnętrzne tramwajów, jak i reklamy wewnątrz pojazdów.

Reklama w Kolejach Małopolskich to świetna okazja, aby dotrzeć do osób podróżujących na różne odległości. Reklamy mogą być umieszczane zarówno na zewnątrz pociągów, jak i w ich wnętrzach.

Reklama na dworcu Głównym PKP oraz dworcu autobusawym PKS  w Krakowie pozwala dotrzeć do licznej grupy podróżnych. Są to zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Przykłady miejsc, w których można umieścić reklamę to: Dworzec Główny PKP Kraków, Dworzec Autobusowy PKS Kraków , czy też Dworzec PKS RDA.

Reklama na paczkomatach to stosunkowo nowa forma promocji, która może dotrzeć do klientów korzystających z tej usługi. W Krakowie dostępne są paczkomaty różnych firm, takich jak InPost czy Paczkomaty 24/7.

Reklama na rowerach miejskich, takich jak Krakowski Rower Miejski (KRM), to sposób na dotarcie do aktywnych mieszkańców miasta, którzy korzystają z tego środka transportu.

Reklama na przystankach Kraków to klasyczna forma promocji, która daje możliwość dotarcia do osób oczekujących na transport publiczny. W Krakowie dostępne są różne rodzaje nośników reklamowych, takie jak tablice na przystankach czy ekrany cyfrowe.

Reklama mobilna to rozwiązanie, które pozwala na dotarcie do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Przykłady takich form reklamy to samochody reklamowe, czy też mobilne billboardy, przyczepry reklamowe.

Poniżej znajduje się  przybliżony przegląd dotarcia dla poszczególnych rodzajów reklam w Krakowie:

Reklama w centrach handlowych: Dotarcie zależy od konkretnej galerii handlowej, ale może sięgać od kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy osób dziennie. W centrach handlowych można korzystać z różnych nośników reklamowych, takich jak banery, billboardy, ekrany cyfrowe czy stojaki reklamowe.


Reklama na autobusach i tramwajach: Dotarcie w przypadku komunikacji miejskiej zależy od wybranej linii, częstotliwości kursowania oraz lokalizacji przystanków. Dla autobusów i tramwajów dotarcie może sięgać od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy osób dziennie.


Reklama w kolejach małopolskich: Dotarcie w przypadku kolejowych reklam zależy od liczby pociągów oraz liczby pasażerów. Szacuje się, że w Małopolsce korzysta z usług kolejowych około 2-3 miliony osób miesięcznie.
Reklama na dworcu w Krakowie: Dworzec Główny PKP Kraków obsługuje około 12 milionów pasażerów rocznie, co daje średnio około 32 tysiące osób dziennie. Dodając do tego pasażerów korzystających z dworców autobusowych, liczba ta może wzrosnąć.


Reklama na paczkomatach: Dotarcie w przypadku paczkomatów zależy od ich lokalizacji oraz liczby użytkowników. W Krakowie jest kilkaset paczkomatów, a liczba klientów korzystających z nich rośnie.
Reklama na rowerach miejskich: W sezonie rowerowym liczba użytkowników Krakowskiego Roweru Miejskiego (KRM) sięga kilkudziesięciu tysięcy dziennie. Dotarcie zależy od liczby rowerów oraz stacji wypożyczania.
Reklama na przystankach: Dotarcie w przypadku reklam na przystankach zależy od ich lokalizacji oraz liczby pasażerów korzystających z danego przystanku. W Krakowie jest ponad 700 przystanków autobusowych i tramwajowych, które obsługują setki tysięcy pasażerów dziennie.


Reklama mobilna: Dotarcie w przypadku reklamy mobilnej zależy od trasy, czasu ekspozycji oraz liczby odbiorców, do których dociera dana forma reklamy. Może sięgać nawet kilkuset tysięcy osób dziennie.
Ostatecznie, wybór odpowiedniej formy reklamy zależy od celów kampanii, budżetu oraz docelowej grupy odbiorców. Warto skonsultować się z agencją reklamową lub specjalistami ds. marketingu, aby dobrać najlepsze rozwiązania dla swojej firmy.

Reklama w prasie lokalnej: Dzienniki i czasopisma lokalne, takie jak "Gazeta Wyborcza Kraków", "Dziennik Polski" czy "Gazeta Krakowska", to kolejna opcja dotarcia do mieszkańców Krakowa. Reklamy w prasie lokalnej mogą pomóc w promocji usług, wydarzeń czy produktów.
Reklama w radiu: Lokalne stacje radiowe, takie jak Radio Kraków, Radio Eska czy RMF FM, również oferują możliwość umieszczenia reklam. W zależności od stacji, dotarcie może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy słuchaczy dziennie.


Reklama w kinach: W Krakowie dostępnych jest wiele kin, w tym sieciowe takie jak Multikino czy Cinema City oraz kina studyjne i niezależne. Reklama przed seansami filmowymi może dotrzeć do różnorodnej grupy odbiorców, z uwzględnieniem ich zainteresowań filmowych.
Reklama na imprezach i festiwalach: Kraków słynie z licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Teatralny, czy też Festiwal Muzyki Dawnej. Współpraca z organizatorami tych wydarzeń może umożliwić umieszczenie reklam na materiałach promocyjnych czy w przestrzeniach festiwalowych.
Każda z tych form reklamy oferuje inne możliwości dotarcia do odbiorców oraz budowania świadomości marki. Przy wyborze odpowiedniej strategii reklamowej warto mieć na uwadze indywidualne potrzeby firmy, docelową grupę odbiorców, a także dostępny budżet. Współpraca z lokalnymi agencjami reklamowymi i specjalistami od marketingu może pomóc w wyborze odpowiednich rozwiązań oraz w osiągnięciu zamierzonych celów