NOWOCZESNY I SKUTECZNY OUTDOOR WSPIERAJĄCY CIĘ
W REALIZACJI CELÓW

Organizujemy efektywne kampanie na topowych nośnikach reklamowych.

Wróć

Telebimy LED przy drogach

Reklamy LED w pobliżu drogi - jakie pozwolenia są niezbędne? 

Każda firma zdaje sobie sprawę z tego, że stworzenie udanej reklamy to zadanie, które nie jest proste. W dobie tak dużej konkurencji w każdej branży szuka się sposobów na dotarcie do potencjalnych klientów w skuteczny sposób. Wśród tych form, które wzbudzają spore zainteresowanie znajdują się reklamy przy drogach. W ten sposób dotrzeć można do dużego grona potencjalnych klientów, którzy jadąc samochodem będą mieli okazję spotkać się z prezentowaną reklamą. Planując wykonanie takiej reklamy warto wiedzieć jakie wymogi są z tym związane, gdzie można taką reklamę umieścić i jaką formę powinna mieć, by odpowiadać wymogom prawnym związanym z montażem takiej reklamy. 

Montaż reklamy przy drodze - jakie są wymogi?

Określenie reklamy znajduje się w ustawie o drogach publicznych, gdzie dowiadujemy się, że jest ona nośnikiem informacji znajdującym się w polu widzenia użytkowników drogi, ale nie jest znakiem według przepisów o znakach i sygnałach, nie jest też znakiem informującym ustawionym przez gminę. Za wydanie zgody na tablice reklamowe w obrębie drogi publicznej odpowiada jej zarządca. 

Podmiot, który chce umieszczać reklamę powinien także dokonać zgłoszenia w organie architektoniczna - budowlanym. Jeśli jednak w grę wchodzić będzie reklama LED i reklama podświetlana, która znajdować się będzie poza obszarem zabudowanym w rozumieniu ustawy o ruchu drogowym to w tej sytuacji będzie trzeba również uzyskać pozwolenie na budowę. 

Gdzie nie można umieszczać tablic reklamowych? 

Istnieją zasady w ramach których nie będzie można w pewnych miejscach decydować się na umieszczenie reklam. Przykładem takich miejsc, gdzie nie można umieścić reklamy będą:

     drogi międzynarodowe 

     pas drogowy w obszarze poza zabudowaniami 

     w okolicach skrzyżowań, zjazdów 

     na wiaduktach kolejowych. 

Poza tym istnieją także zasady odnoszące sie do tego jakie są odległości obiektów od krawędzi jezdni, których będzie trzeba się trzymać. W przypadku autostrady jest to 30 metrów przy zabudowie i 50 poza terenem zabudowy. Przy drogach krajowych będzie to 10 metrów na terenie zabudowanymi i 25 metrów poza terenem zabudowanym. Na drogach ekspresowych 20 metrów w terenie zabudowy i 40 metrów poza terenem zabudowy. Gdy w grę wchodzą drogi wojewódzkie i powiatowe będzie to odpowiedni 8 metrów w terenie zabudowy i 20 metrów poza terenem zabudowy. Jak chodzi o drogi gminne jest to odpowiednio 6 i 15 metrów. 

Wykorzystywanie reklam LED

W przypadku chęci wykorzystania reklam LED należy się liczyć z dodatkowymi ograniczeniami jakie mogą się pojawić. Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym nie będzie umieszczać na drodze albo w jej pobliżu instalacji, które odbijają światło i mogą powodować oślepienie na drodze, albo powodować wprowadzenie uczestników ruchu w błąd. Przy podejmowaniu decyzji o zgodzie na montaż reklamy LED dodatkowo trzeba brać pod uwagę różne istotne kwestie jak między innymi natężenie ruchu na drodze, jej geometrię z uwzględnieniem łuków, skrzyżowań itp, jak często są tam wypadki, jak usytuowana ma być reklama, jakie są odległości od instalacji, które odpowiadają za informowanie o ruchu drogowym,. 

Przeprowadzenie dokładnych analiz pozwoli podjąć decyzję o tym czy na danej drodze będzie możliwy montaż reklamy LED. Jednocześnie firma, która chce taką reklamę dla siebie przygotować powinna mieć na uwadze współpracę z doświadczonymi wykonawcami, którzy będą w stanie podpowiedzieć jakie rozwiązania w danym miejscu sprawdzą się najlepiej, na co zwrócić uwagę, by uzyskać zgodę na montaż reklamy. 

 

reklama DOOH Warszawa | Co to jest reklama DOOH | DOOH Warsaw Poland | kampanie DOOH |